Jak nie dać się zwieść rekomendacji kosmetyków ⋆ Healthy Skin Wrocław

Jak korzystać z rekomendacji kosmetyków i poleceń na grupach?

Przychodzi taki moment w życiu, że zaczynasz interesować się pielęgnacją skóry i szukasz rekomendacji kosmetyków. I nagle okazuje się, że to wcale nie takie proste jak się wydawało. Masz mętlik w głowie. Po przeszukaniu Internetu i wielu próbach różnych kosmetyków już sama nie wiesz co Ci służy, a co szkodzi. Znajdujesz sprzeczne informacje, a polecenia na grupach okazują się kompletnie nietrafione. 

Instagram i grupy czyli źródło rekomendacji kosmetyków

Płatne recenzje kosmetyków to już chleb powszedni na Instagramie. Bezpłatne recenzje również! Czy jest w nich coś złego? I tak i nie, to zależy. Płatne polecenie kosmetyków zawsze wiążę się z nutą tajemniczość, na ile to polecenie jest prawdziwe. Bezpłatne rekomendacje kosmetyków wydają się być bardziej wiarygodne. Oba rodzaje recenzji jednak coś łączy. Po pierwsze jest to wiarygodność osoby polecającej. I nie mówię tutaj o liczbie lajków czy follow, lecz o uczciwości i rzetelności tej osoby w stosunku do obserwatorów. Wiąże się to z szczerymi recenzjami i poleceniami, niekierowanych na zysk, lecz zadowolenie po zakupie i skuteczność. Po drugie większość recenzji opiera się o własne doświadczenia recenzenta/ki. Zakładając, że polecenia są szczere musisz brać pod uwagę, że ten konkretny świetny krem nawilżający jest świetny dla tego konkretnego typu i rodzaju skóry oraz problemów, z którymi zmaga się recenzent(ka).

Ocena typu i rodzaju skóry jak to się ma do rekomendacji kosmetyków

Nieustannie, ocena typu i rodzaju skóry oraz jej potrzeb pozostaje problematyczna i niestety bardzo często jest błędnie interpretowana. I nie mówię tutaj o książkowej ocenie typu i rodzaju skóry, ale faktycznym określeniu jej potrzeb. Weźmy pod lupę trądzik. Skóra z trądzikiem może mieć:

  • kaszkę, być szorstka i podatna na zanieczyszczanie czyli powstawanie zaskórników, a ponadto wykazywać nadmierne świecenie się
  • boląc, duże krosty, stany zapalne, a przy tym jednocześnie być ekstremalnie wrażliwa oraz zaczerwieniona i piekąca
  • czarne kropeczkami na prawie całej powierzchni w połączeniu z tłustością i suchością niemal jednocześnie

Przypadków oczywiście jest znacznie więcej. Wszystko zależy od tego jaka była baza wyjściowa do powstania problemu i co działo się potem. Często przez niewłaściwą pielęgnację zupełnie nieświadomie,  pomimo szczerych intencji pogarszasz kondycję swojej skóry. 

Na potrzebach skóry powinna opierać się cała pielęgnacja – jeżeli jest źle wykonana, nie będzie dawała takich efektów jakich oczekujesz. W każdym powyższych przypadków rutyna pielęgnacyjna powinna wyglądać inaczej. Ustalając potrzeby skóry zadaję szereg pytań, o to jak zachowuje się skóra w różnych warunkach np. po umyciu, w ciągu dnia, po nałożeniu kremu nawilżającego. Dodatkowo sama sprawdzam aktywność skóry w różnych sytuacjach m.in.: oczyszczam skórę, nakładam peeling i pytam o odczucia. Ludzkie oko niestety nie jest w stanie dostrzec wszystkiego, dlatego jeżeli mam możliwość oglądam skórę w powiększeniu i pod specjalistyczną lampą fluorescencyjną. To wszystko daje mi aktualny obraz potrzeb skóry. Aktualny, bo jak wiadomo potrzeby skóry zmieniają się. I teraz pytanie czy samodzielnie prawidłowo oceniłaś swoją skórę i czy prawidłowo dokonała tego recenzenta. 

Sprawdź czy prawidłowo oczyszczasz swoją skórę

Pielęgnacja jako całość!

Jeżeli faktycznie doskonale znasz potrzeby swojej skóry i udało Ci się trafić na osobę, która ma identyczne problemy to istnieje nadzieja, że polecany produkt z rekomendacji kosmetyków Ci pomoże. Pamiętaj jednak, że pielęgnacja to całość. Poszczególne etapy pielęgnacji mają za zadanie się uzupełniać i współgrać ze sobą. Zawsze więc przeanalizuj swoją rutynę i odpowiedz sobie na pytania: jakie zadanie będzie miał nowy kosmetyk?  czy dobrze się wkomponuje w obecną rutynę czy będzie ona wymagała zmian? Przykładem, który bardzo często spotykam jest polecanie kwasów na trądzik w różnych formach: tonikach , serach, płatkach, kremach itd. Jeżeli Twoja pielęgnacja zawiera już serum z kwasami to przeanalizuj czy polecany tonik nie zaburzy równowagi w obecnej rutynie i nie sprawi, że pielęgnacja będzie zbyt agresywna?

Przeczytaj również o kolejności nakładania kosmetyków.

Mi pomogło” unikaj takich rekomendacji kosmetyków

Najczęściej na Facebookowych grupach nie można nie zauważyć rekomendacji kosmetyków: “mi pomogło xyz”. No właśnie MI! Ale czy Tobie pomoże? To zależy czy masz taki sam problem i rodzaj skóry oraz czy reszta pielęgnacji będzie współgrała z polecanym kosmetykiem. Na stan skóry wpływ ma wiele czynników: pielęgnacja, hormony, zdrowie psychiczne, styl życia (żywienie, sen, nawodnienie)! Tak więc stwierdzenie “mi pomogło”, bez chociażby podstawowych informacji o problemie tej osoby i jego przyczynach, jest informacją mało przydatną. Oczywiście jest to coś nad czym można usiąść, przeanalizować na chłodno i faktyczne włączyć, jednak nie polecam robić tego pod wpływem emocji.

Czy to naprawdę takie złe? O znajomości zasad doboru pielęgnacji

Zapewne masz teraz poczucie, że totalnie chcę Cię zniechęcić do zastosowań kosmetyków z recenzji i rekomendacji na grupach w swojej pielęgnacji. 

Nie jest to prawdą. Chcę tylko abyś wybierała świadomie. Poddawała analizie informacje, które do Ciebie docierają i kierowała się zdrowym rozsądkiem. Czy polecany krem wpisuje się w Twój plan pielęgnacyjny oraz czy bierze on pod uwagę Twój problem, jego przyczyny oraz aktualne potrzeby skóry? Obserwuj swoją cerę, wyciągaj wnioski, trzymaj się planu pielęgnacyjnego i nie kupuj oczami.

Ilość informacji o pielęgnacji – czyli jak poradzić sobie z zagubieniem

Jeżeli jesteś na początku swojej drogi pielęgnacyjnej nic dziwnego, że czujesz zagubienie. Zapewne z obecnym problemem zmagasz się nie od dziś i nadal szukasz właściwego rozwiązania pomimo stosowania różnych kosmetyków w tym tych z recenzji i grup. Tak jak wspomniałam wcześniej najważniejsze są potrzeby skóry, przyczyny problemu, a następnie zrównoważona pielęgnacja. 

Sprawdź jak powinien wyglądać plan pielęgnacyjny

Gdy połączysz wiedzę o potrzebach swojej skóry z podstawową wiedzą o kosmetykach oraz zasadach układania własnej pielęgnacji będziesz doskonale potrafiła filtrować informacje, które znajdujesz w Internecie i dobierać właściwe produkty. Jeżeli jednak to wszystko Cię przeraża, a szukanie informacji irytuje i wprowadza w poczucie zagubienia możesz skorzystać z pomocy kosmetologa, który pomoże Ci w tym procesie.

Czy domowe sposoby na pryszcza są warte zachodu?

Domowe sposoby na pryszcza są często pierwszym kołem ratunkowym. Domowych specyfików nie brakuje, a często są one skomponowane ze składników, które znajdziesz w kuchennych szafkach.  Czy warto? Czy te działania faktycznie poprawią wygląd skóry? Oraz co chyba najważniejsze – czy ich stosowanie niesie ze sobą jakieś zagrożenia? 

Po pierwsze przygotuj się, po drugie zapobiegaj, po trzecie nie eksperymentuj!

  1. Przygotuj się na niespodzianki, aby następnym razem nie szukać cudownych Internetowych sposobów na pryszcze. Zaopatrz się w
  2. Zapobiegaj! Zadbaj o codzienne:
    • delikatne oczyszczanie
    • antyoksydacje
    • SPF
    • nawilżanie
  3. Nie eksperymentuj na swojej skórze z „cudownymi” sposobami z Internetu. Bardzo łatwo o dodatkowe podrażnienie i wzmożenie stanu zapalnego. Unikaj:
    1. pasty do zębów
    2. sody oczyszczone
    3. soku z cytryny

Czy wiesz jak skutecznie łagodzić trądzik?

Maść cynkowa czyli szybki domowy sposób na wysuszanie pryszczy

Popularność maści cynkowej jest tak ogromna, że słyszał o niej niemal każdy, kto choć raz w życiu chciał szybko pozbyć się pryszcza. Gęsta, biała maść o specyficznej “piaskowej” konsystencji, kojarzona jako domowa, punktowa maseczka na pryszcze.

Główne zadanie maści to wysuszanie niedoskonałości. Produkty wysuszające – nie tylko pasta cynkowa – nie działają selektywnie. Działają na całą powierzchnię, na którą te produkty nakładamy. Długotrwałe wysuszanie daje skórze sygnał do zwiększenia produkcji łoju, w efekcie nasila się powstawanie nowych zmian. Wysuszanie zmian trądzikowych nie przynosi więc takich efektów jakich się najczęściej spodziewamy.  W przypadku maści cynkowej, której konsystencja jest dość gęsta i treściwa musisz brać również pod uwagę możliwość przyczynienia się do blokowania gruczołu łojowego, a tego w przypadku trądziku powinnaś unikać jak ognia.

Maść cynkowa może delikatnie podsuszyć pryszcza, ale powinna być stosowana miejscowo i przez krótki okres czasu. Główny składnik to tlenek cynku. I tutaj muszę przyznać, że związki cynku w kosmetykach dla skóry trądzikowej są pożądane. Potrafią trzymać w ryzach skóry tłuste lub mieszane w stronę tłustych. Odpowiednio wkomponowane w receptury kosmetyczne wspomagają pracę skóry, działają regulująco i przyczyniają się do poprawy jej wyglądu.

Podsumowując pasta cynkowa może się sprawdzić w przypadku pojedynczego incydentu, dla skóry na ogół bezproblemowej. 

Domowe maseczki oczyszczające

Przenikalność przeznaskórkowa zdrowej skóry jest naprawdę ograniczona! Byłoby idealnie gdyby wszystkie obietnice marketingowe dotyczące przenikalności składników nakładanych na skórę były prawdziwe. 

Zanim powstanie kosmetyk , zostaje opracowana receptura kosmetyczna, czyli przepis, wedle którego kosmetyk zostanie skomponowany. Składniki są dobierane do receptury biorąc pod uwagę ich właściwości, skuteczność, stężenie czy też relację z innymi składnikami. Bardziej zaawansowane, receptury zawierają technologię przenikania, dobór wielkości cząsteczek, zaawansowane składniki aktywne, nad którymi latami trwają prace badawcze. Wszystko po to aby receptura oprócz posiadania samych w sobie składników o określonych właściwościach, była skuteczna w kontekście przenikania głębiej niż poziom naskórka. 

W obliczu tych zaawansowanych i kosztownych procedur maseczki wykonywane w domu tracą swój blask i chwałę. W kontekście wyzwań jakie zapewnia nam skóra mogą co najwyżej poprawić nawilżenie i gładkość naskórka.

Maseczki wykonywane w domu mogą przynieść sporo radości. Wykonasz je z podstawowych produktów takich jak jogurt naturalny, płatki owsiane, jajko, miód, soda czy sok z cytryny. Wystarczy dodać, wymieszać nałożyć i oddać się chwili..

Tego typu maseczki są tanie, łatwe w przygotowaniu i co teraz bardzo pożądane – NATURALNE. Do najpopularniejszych należą maseczki na trądzik z drożdży, kurkumy, sody oczyszczonej lub miodu. 

Przeczytaj więcej o tym Jak korzystać z rekomendacji i poleceń na grupach i uniknąć kupowania bubli

Wyciskanie czyli domowy sposób na niechcianego pryszcza

Z każdej strony wszyscy krzyczą “nie wyciskaj”. Po części mają rację! Wyciskanie może prowadzić do powstawania blizn czy nadkażeń bakteryjnych np. gronkowcem. Są jednak sytuacje kiedy bez wyciśnięcia się nie obejdzie. 

Jeżeli na Twojej skórze pojawiają się wypryski z treścią, które pękają po choć dotknięciu, zalecam aby usunąć je przed myciem twarzy. Zapobiega to przenoszeniu zawartości na inne części skóry.

Żeby było jasne nie namawiam do zagorzałego wyciskania pryszczy! Chodzi o usunięcie potencjalnego zagrożenia. Oczywiście stosuj wtedy wzmożone zasady higieniczne. Ręce umyj i zdezynfekuj. Wyciskanie przeprowadź przy pomocy dwóch patyczków do ucha zamiast placów. Wytrzyj miejsce po wyciśnięciu czystym wacikiem a następnie przemyj np. Octaniseptem, a gdy zobaczysz krew natychmiast przestań.

Drugą sytuacją są zaskórniki, ale uwaga nie wszystkie! Tylko i wyłącznie te, które są wyczuwalne pod palcami i posiadają twardą często żółto-brązową, zalegającą treść. Takie zaskórniki często są na skórze przez długi czas, blokując gruczoł łojowy. 

Wyciskanie czarnych wągrów na nosie, brodzie czy czole, które są w poziomie skóry lub delikatnie ponad nią, usuwają problem na chwilę. Nie przynoszą przy tym długofalowych korzyści. Ponadto przy nieumiejętnym wyciskaniu dochodzi do uszkodzenia naskórka, a tutaj już krótka droga do powstania pryszcza. Tak więc na pytanie:

-Czy wągry się wyciska?, odpowiadam

-Nie, ale są od tej reguły wyjątki.

Zdradzę, że praca z zaskórnikami wymaga czasu, odpowiednio skomponowanej i co najważniejsze zrównoważonej pielęgnacji.

Przeczytaj więcej o prawidłowej pielęgnacji.

Podsumowanie

Sposobów na radzenie sobie z pryszczami jest sporo. Mogą to być metody domowe opierające się o własnoręczne wykonywanie maseczek lub kompleksowa pielęgnacja kosmetykami. Jeżeli problem jest poważny powinnaś skorzystać z porady specjalisty. Poza zaciszem domowym możesz skorzystać z pomocy dermatologa, który wdroży leczenie doustne lub miejscowe jeżeli problem jest rozległy. Albo zasięgnąć porady u kosmetologa, który ułoży dla Ciebie plan pielęgnacyjny i pomoże Ci odnaleźć przyczynę Twojego problemu oraz wykona niezbędne zabiegi. 

Najważniejsza zawsze jest prawidłowa pielęgnacja, ponieważ jest to działanie codzienne! Chodzi o to, aby nie prowokować skóry do tworzenia nowych pryszczy, ale również aby regulować jej procesy, takie jak nawilżenie, złuszczanie czy wydzielanie sebum. Oczywiście problem trądziku często jest skomplikowany i złożony z kilku/kilkunastu czynników, które przyczyniają się do jego występowania lub podtrzymania. W wielu przypadkach sama pielęgnacja nie jest wystarczająca, ale jest niezbędna, aby dalsze działania przyniosły efekty. Wiele osób, wzbogaca taka pielęgnację w domowe maseczki czy punktowy produkty redukujący niedoskonałości jak np. maść cynkowa.

Nie polecam traktować maści cynkowej jako panaceum na trądzik, bo jej działanie jest dość mocno ograniczone. Może stanowić punktowe wsparcie dla prawidłowej pielęgnacji domowej. Nie jest to rozwiązanie odpowiednie na dłuższą metę.

Jeżeli lubisz wykonywać domowe mikstury i jest to dla Ciebie relaksujące oczywiście, że możesz to robić. Nie przyniosą one jednak rewelacyjnych efektów.

Lepiej zaopatrz się w kosmetyki na „czarną godzinę”, którymi uratujesz skórę przed wielkim wyjściem. Oczywiście w przypadku pojedynczego „incydentu”, a nie szalejącego trądziku.

Przeczytaj więcej o Kolejności stosowania kosmetyków