Przychodzi taki moment w życiu, że zaczynasz interesować się pielęgnacją skóry i szukasz rekomendacji kosmetyków. I nagle okazuje się, że to wcale nie takie proste jak się wydawało. Masz mętlik w głowie. Po przeszukaniu Internetu i wielu próbach różnych kosmetyków już sama nie wiesz co Ci służy, a co szkodzi. Znajdujesz sprzeczne informacje, a polecenia na grupach okazują się kompletnie nietrafione. 

Instagram i grupy czyli źródło rekomendacji kosmetyków

Płatne recenzje kosmetyków to już chleb powszedni na Instagramie. Bezpłatne recenzje również! Czy jest w nich coś złego? I tak i nie, to zależy. Płatne polecenie kosmetyków zawsze wiążę się z nutą tajemniczość, na ile to polecenie jest prawdziwe. Bezpłatne rekomendacje kosmetyków wydają się być bardziej wiarygodne. Oba rodzaje recenzji jednak coś łączy. Po pierwsze jest to wiarygodność osoby polecającej. I nie mówię tutaj o liczbie lajków czy follow, lecz o uczciwości i rzetelności tej osoby w stosunku do obserwatorów. Wiąże się to z szczerymi recenzjami i poleceniami, niekierowanych na zysk, lecz zadowolenie po zakupie i skuteczność. Po drugie większość recenzji opiera się o własne doświadczenia recenzenta/ki. Zakładając, że polecenia są szczere musisz brać pod uwagę, że ten konkretny świetny krem nawilżający jest świetny dla tego konkretnego typu i rodzaju skóry oraz problemów, z którymi zmaga się recenzent(ka).

Ocena typu i rodzaju skóry jak to się ma do rekomendacji kosmetyków

Nieustannie, ocena typu i rodzaju skóry oraz jej potrzeb pozostaje problematyczna i niestety bardzo często jest błędnie interpretowana. I nie mówię tutaj o książkowej ocenie typu i rodzaju skóry, ale faktycznym określeniu jej potrzeb. Weźmy pod lupę trądzik. Skóra z trądzikiem może mieć:

  • kaszkę, być szorstka i podatna na zanieczyszczanie czyli powstawanie zaskórników, a ponadto wykazywać nadmierne świecenie się
  • boląc, duże krosty, stany zapalne, a przy tym jednocześnie być ekstremalnie wrażliwa oraz zaczerwieniona i piekąca
  • czarne kropeczkami na prawie całej powierzchni w połączeniu z tłustością i suchością niemal jednocześnie

Przypadków oczywiście jest znacznie więcej. Wszystko zależy od tego jaka była baza wyjściowa do powstania problemu i co działo się potem. Często przez niewłaściwą pielęgnację zupełnie nieświadomie,  pomimo szczerych intencji pogarszasz kondycję swojej skóry. 

Na potrzebach skóry powinna opierać się cała pielęgnacja – jeżeli jest źle wykonana, nie będzie dawała takich efektów jakich oczekujesz. W każdym powyższych przypadków rutyna pielęgnacyjna powinna wyglądać inaczej. Ustalając potrzeby skóry zadaję szereg pytań, o to jak zachowuje się skóra w różnych warunkach np. po umyciu, w ciągu dnia, po nałożeniu kremu nawilżającego. Dodatkowo sama sprawdzam aktywność skóry w różnych sytuacjach m.in.: oczyszczam skórę, nakładam peeling i pytam o odczucia. Ludzkie oko niestety nie jest w stanie dostrzec wszystkiego, dlatego jeżeli mam możliwość oglądam skórę w powiększeniu i pod specjalistyczną lampą fluorescencyjną. To wszystko daje mi aktualny obraz potrzeb skóry. Aktualny, bo jak wiadomo potrzeby skóry zmieniają się. I teraz pytanie czy samodzielnie prawidłowo oceniłaś swoją skórę i czy prawidłowo dokonała tego recenzenta. 

Sprawdź czy prawidłowo oczyszczasz swoją skórę

Pielęgnacja jako całość!

Jeżeli faktycznie doskonale znasz potrzeby swojej skóry i udało Ci się trafić na osobę, która ma identyczne problemy to istnieje nadzieja, że polecany produkt z rekomendacji kosmetyków Ci pomoże. Pamiętaj jednak, że pielęgnacja to całość. Poszczególne etapy pielęgnacji mają za zadanie się uzupełniać i współgrać ze sobą. Zawsze więc przeanalizuj swoją rutynę i odpowiedz sobie na pytania: jakie zadanie będzie miał nowy kosmetyk?  czy dobrze się wkomponuje w obecną rutynę czy będzie ona wymagała zmian? Przykładem, który bardzo często spotykam jest polecanie kwasów na trądzik w różnych formach: tonikach , serach, płatkach, kremach itd. Jeżeli Twoja pielęgnacja zawiera już serum z kwasami to przeanalizuj czy polecany tonik nie zaburzy równowagi w obecnej rutynie i nie sprawi, że pielęgnacja będzie zbyt agresywna?

Przeczytaj również o kolejności nakładania kosmetyków.

Mi pomogło” unikaj takich rekomendacji kosmetyków

Najczęściej na Facebookowych grupach nie można nie zauważyć rekomendacji kosmetyków: “mi pomogło xyz”. No właśnie MI! Ale czy Tobie pomoże? To zależy czy masz taki sam problem i rodzaj skóry oraz czy reszta pielęgnacji będzie współgrała z polecanym kosmetykiem. Na stan skóry wpływ ma wiele czynników: pielęgnacja, hormony, zdrowie psychiczne, styl życia (żywienie, sen, nawodnienie)! Tak więc stwierdzenie “mi pomogło”, bez chociażby podstawowych informacji o problemie tej osoby i jego przyczynach, jest informacją mało przydatną. Oczywiście jest to coś nad czym można usiąść, przeanalizować na chłodno i faktyczne włączyć, jednak nie polecam robić tego pod wpływem emocji.

Czy to naprawdę takie złe? O znajomości zasad doboru pielęgnacji

Zapewne masz teraz poczucie, że totalnie chcę Cię zniechęcić do zastosowań kosmetyków z recenzji i rekomendacji na grupach w swojej pielęgnacji. 

Nie jest to prawdą. Chcę tylko abyś wybierała świadomie. Poddawała analizie informacje, które do Ciebie docierają i kierowała się zdrowym rozsądkiem. Czy polecany krem wpisuje się w Twój plan pielęgnacyjny oraz czy bierze on pod uwagę Twój problem, jego przyczyny oraz aktualne potrzeby skóry? Obserwuj swoją cerę, wyciągaj wnioski, trzymaj się planu pielęgnacyjnego i nie kupuj oczami.

Ilość informacji o pielęgnacji – czyli jak poradzić sobie z zagubieniem

Jeżeli jesteś na początku swojej drogi pielęgnacyjnej nic dziwnego, że czujesz zagubienie. Zapewne z obecnym problemem zmagasz się nie od dziś i nadal szukasz właściwego rozwiązania pomimo stosowania różnych kosmetyków w tym tych z recenzji i grup. Tak jak wspomniałam wcześniej najważniejsze są potrzeby skóry, przyczyny problemu, a następnie zrównoważona pielęgnacja. 

Sprawdź jak powinien wyglądać plan pielęgnacyjny

Gdy połączysz wiedzę o potrzebach swojej skóry z podstawową wiedzą o kosmetykach oraz zasadach układania własnej pielęgnacji będziesz doskonale potrafiła filtrować informacje, które znajdujesz w Internecie i dobierać właściwe produkty. Jeżeli jednak to wszystko Cię przeraża, a szukanie informacji irytuje i wprowadza w poczucie zagubienia możesz skorzystać z pomocy kosmetologa, który pomoże Ci w tym procesie.