Typ i rodzaj skóry jakie możemy wyróżnić

  • skóra normalna
  • skóra sucha
  • skóra tłusta
  • skóra mieszana

Skóra normalna czyli najpiękniejsza i najdoskonalsza


Skórę normalną mają dzieci przed okresem dojrzewania. Zupełnie nieświadome posiadają najpiękniejszą, nieskazitelną cerę, której tak bardzo pragniemy w życiu dorosłym. Ta sytuacja zmienia się kiedy zaczyna się okres dojrzewania i hormony zaczynają dawać o sobie znać.  Skóra normalna funkcjonuje prawidłowo – odpowiednio się złuszcza, jest dobrze nawilżona, gładka i promienna.

Skóra sucha, która wymaga ciągłej troski i opieki

Skóra sucha to skóra, która wymaga stałego natłuszczania i nawilżenia. Niezastąpione są tutaj kosmetyki, które tworzą na skórze film ochronny. Dzięki niemu odparowywanie wody z głębszych warstw skóry jest ograniczone, a sama skóra zachowuje nawilżenie na dłużej. Skóra sucha jest zazwyczaj cienka i podatna na zranienia. Oczywiście skóra sucha może mieć w różnym stopniu zaawansowany problem z przesuszeniem. 

Skóra tłusta, która również wymaga troski, ale i poskromienia

Skóra tłusta – tutaj pierwsze skrzypce grają gruczoły łojowe i wydzielane przez nie sebum. Skóra tłusta wymaga regulacji wydzielania sebum i złuszczania. Bardzo istotne jest odpowiednie jej nawilżenie lekkimi konsystencjami. Świetnie sprawdzają się tutaj emulsje i konsystencje żelowe. Skóry tłuste najczęściej mają skłonność do zanieczyszczania się i tworzenia zaskórników otwartych i zamkniętych. A jeżeli przed okresem stan Twojej skory pogarsza się, zajrzyj do tego wpisu: „Jak poradzić sobie z trądzikiem przed okresem”

Skóra mieszana, która wymaga bardzo indywidualnego traktowania

Skóra mieszana to książkowo 2 rodzaje skóry na jednej twarzy. Czyli strefa T (czoło, nos, bruzdy nosowo wargowe i broda) są tłuste, a policzki suche. W gabinecie najczęściej zdarzają się jednak osoby , u których jednak broda i okolica ust należą do strefy suchej. Pielęgnacja powinna zostać tutaj dobrana bardzo indywidualnie tak aby uwzględnić potrzeby i obszaru, który wydziela nadmiernie sebum, ale też obszaru suchego. 

Turn Over Time czyli “czas życia skóry”

Rodzaj cery to podstawa do określenia potrzeb skóry, a dalej prawidłowej pielęgnacji, która na te potrzeby będzie odpowiadać. Najważniejsze co musisz wiedzieć to to, że każda skóra ma swój turn over time – czyli czas w którym komórka naskórka “rodzi się”, przechodzi przez wszystkie warstwy naskórka a następnie “umiera” i ulega złuszczeniu. Turn Over Time średnio trwa 28 dni, ale w zależności od danej osoby może zostać wydłużony lub skrócony. Ciekawostką jest, że osoby chorujące na nadczynność tarczycy będą miały przyśpieszony metabolizm organizmu w tym także skóry i u tych osób ta wymiana zachodzi szybciej. Może się okazać, że będą potrzebne częstsze peelingi niż u osób np. z niedoczynnością. 

Po co w ogóle to wiedzieć? – jest to niezbędne do prawidłowego doboru kosmetyków i ułożenia swojego planu pielęgnacyjnego. 

Aby prawidłowo pielęgnować swoją skórę powinnaś wiedzieć jak ona jest, jakie ona ma potrzeby i po prostu na nie odpowiadać. Niby proste. Ale w praktyce okazuje się, że nie zawsze nasze działanie pielęgnacyjne przynoszą super efekty, czasem nawet przeciwne do zamierzonych. Kluczowe jest tutaj poznanie swojej skóry w takim stopniu aby odpowiadać na jej okresowe potrzeby. 

Podejście do określenia typu i rodzaju cery – mocno schematyczne, ograniczające

Opisany powyżej podział jest mocno schematyczny. Każda skóra ma dodatkowe swoje indywidualne problemy np. jest nadwrażliwa, ma przebarwienia, posiada skłonność do pękania naczynek lub po prostu jest skórą naczyniową. Bardzo ważne jest aby do każdej skóry podchodzić ultra indywidualnie, aby w pielęgnacji uwzględnić w pełni to czego potrzebuje.

Zaburzona bariera hydrolipidowa

Niestety, ale bardzo często zdarza się, że ocena rodzaju skóry może być utrudniona kiedy Twoja bariera hydrolipidowa jest zaburzona. Niestety wtedy skóra dosłownie szaleje, nie wiadomo o co jej chodzi i człowiek ma wrażenie, że co by nie zrobił to jest po prostu źle. 

Od czego więc zacząć?  Jak ogarnąć swoją pielęgnację?

Jeśli nie radzisz sobie ze swoją skórą polecam Ci wziąć udział w moim 4 dniowym darmowym kursie “4 kroki do skutecznej pielęgnacji”. Każdego dnia otrzyma maila z krótką lekcją, dzięki której lepiej zrozumiesz potrzeby swojej skóry i wzniesiesz swoją pielęgnację na wyższy poziom

Zapisz się TUTAJ