Spis treści:
- Warto czy nie warto?
- Co to jest Izotretynoina?
- Ile kosztuje leczenie Izotretynoiną?`
- Jak działa Izotretynoina?
- Kiedy się decydować na leczenie Izotretynoiną
- Jak pielęgnować skórę podczas leczenia trądziku?
- Kto nie powinien przyjmować izotretynoiny
- Jakie badania wykonać przed leczeniem?
- Jakie zabiegi kosmetologiczne i dermatologiczne można wykonywać podczas leczenia
- Skutki uboczne terapii Izotrertynoiną
Warto czy nie warto przyjmować Izotretynoinę?
Warto konsultować się z różnymi specjalistami, który będą mogli wypowiedzieć się biorąc pod uwagę swoją profesję. Być może okaże się, że nadal istnieją inne możliwe drogi do pokonania trądziku. A możliwe, że Izotretynoina to ostatnia deska ratunku. Każdy samodzielnie powienien odpowiedzieć sobie na to pytanie biorąc pod uwagę możliwe korzyści i starty. W trakcie leczenia bezwzględnie dbaj o zdrowie i wykonuj regularne wyniki z krwi.
Co to jest Izotretynoina?
Izotretynoina to lek na trądzik, stosowany doustnie, dostępny na receptę. Izotretynoina bez recepty nie jest dostępna. Jest to pochodna witaminy A. Główne wskazanie do stosowania to trądzik guzkowy, skupiony, a przede wszystkim z ryzykiem powstawania blizn. Chociaż często jest przepisywany również w formie doustnej na mało zaawansowane stadia trądziku, w przypadku których inne metody leczenia zawiodły. Izotretynoinę stosuje się u dorosłych i młodzież po okresie dojrzewania po ukończeniu 12 r.ż.
Izotretynoina cena. Ile kosztuje leczenie?
Koszt miesięcznego leczenia będzie się różnił w zależności od czasu trwania przyjmowania konkretnej dawki (a tą dobiera się na podstawie wagi), trwania całego leczenia, ogólnie od zaplanowanego przebiegu terapii. Tutaj sprawa jest bardzo, bardzo indywidualna. Leczenie rozpoczyna się małej dawki 0,5 mg na kilogram masy ciała i następnie ulega zwiększeniu. Osiągając maksymalną dawkę. Po jej przekroczeniu leczenie nie daje już znaczących korzyści.

Jak działa izotretynoina?
Kluczowa w działaniu izotretynoiny jest normalizacja procesu różnicowania komórek gruczołów łojowych. Prościej – chodzi o przywrócenie prawidłowego procesu tworzenia i wzrostu komórek z których zbudowany jest gruczoł łojowy. On też (gruczoł) jest odpowiedzialny za wydzielanie sebum na skórę. Główne działanie polega więc na zahamowaniu wzrostu gruczołów łojowych oraz ograniczeniu ich aktywności. Dzięki temu skóra przestaje nadmiernie produkować sebum, przestają tworzyć się zaskórniki i mikrozaskórniki, z których najczęściej tworzą się kolejno stany zapalne.
Kiedy się decydować na leczenie Izotretynoiną
Leczenie trądziku Izotretynoiną znajduje swoich zwolenników i przeciwników. Jako kosmetolog zajmujący się holistycznym podejściem do problemu skóry trądzikowej doskonale wiem, że często pacjenci leczeni dermatologicznie Izotretynoiną wracają do gabinetu kosmetologicznego z nawrotem trądziku po zakończeniu leczenia. Ale są też i tacy, którym izotretynoina pomaga na stałe.
Najważniejsze w terapii trądziku jest holistyczne podejście. Zadbanie o prawidłową, zbilansowaną pielęgnację. Wykonanie badań aby wykluczyć inne problemy zdrowotne, które prowokują lub nasilają trądzik. Wprowadzenie celowanej suplementacji, która będzie wspomagać organizm. Ale co raczej ważniejszem zadbanie o żywienie oraz sen! Nie ma zdrowej skóra, której właściciel/ka żywi się głównie cukrami prostymi, tłuszczami trans, nie dba o nawodnienie i sen! A jeżeli jest – to po prostu nie będzie to trwać długo..
Wprowadzenie powyższych nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami.
Jak pielęgnować skórę przy izotretynoinie?
Ze względu na wpływ Izotretynoiny na hamowanie aktywności gruczołów łojowych skóra w trakcie leczenia staje się najczęściej sucha, delikatna. Może również dojść do suchości i podrażnienia na górnej powiece, zapalenia spojówek.
Skóra w trakcie leczenia będzie inna niż zwykle, dlatego ważne jest aby jej pielęgnacja odpowiadała na aktualne potrzeby. Oczywiście jest to sprawa mocno indywidualna w jakim stopniu skóra zareaguje suchością, ale przedstawiam najważniejsze zasady pielęgnacji skóry podczas leczenia
- W trakcie leczenia dbaj o nawilżenie skóry.
- Rano stosuj krem z filtrem aby chronić skórę przed przebarwieniami i fotostarzeniem.
- Do mycia używaj łagodnych środków myjących!
- Nie wykonuj peelingów!
- Pielęgnacja powinna być prosta, bez dodatkowych, drażniących substancji aktywnych, dodatkowych leków stosowanych na skórę bez konsultacji z lekarzem.
- Jeżeli masz problem ze spierzchniętymi ustami koniecznie stosuj tłuste pomadki typu Karmex.
- Jeżeli pojawił się dyskomfort związany z oczami stosuj krople nawilżające do oczy lub sztuczne łzy.
Podczas terapii Izotretynoiną nie ma potrzeby dorzucać do pielęgnacji kosmetyków seboregulujących, antybakteryjnych, ponieważ sam lek ma takie działanie. Najważniejsze to zadbać o nawilżenie i chronić skórę przed UV. Pielęgnacja powinna być możliwie najbardziej uproszczona i zawierająca tylko podstawowe kosmetyki.
Podczas stosowania izotretynoiny koniecznie zrezygnuj z:
- wszelkiego rodzaju peelingów ziarnistych
- peelingów kwasowych, kosmetykach z kwasami
- kosmetyków z retinolem i retinalem
- płatków złuszczających
- peelingów enzymatycznych (nie są zakazane, ale najczęściej nie ma potrzeby ich stosowania)
- depilacji woskiem np. regulacji brwi
- opalania i korzystania z solarium
- dodatkowej suplementacji witaminy A, sprawdź również skład kompleksu witaminowego, który przyjmujesz
- dodatkowych antybiotyków z grupy tetracyklin
- starań o dziecko
Kto nie powinien przyjmować izotretynoiny:
- osoby uczulone na izotretynoinę, soję, orzeszki ziemne,
- kobiety w ciąży lub karmiące piersią
- kobiety starające się o dziecko
- osoby przyjmujące jednocześnie tetracykliny (antybiotyk stosowany m.in. w leczeniu trądziku)
- osoby z chorobami wątroby (izotretynoina może wpływać stymulująco na pracę wątroby i w efekcie powodować zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych)
- osoby z wysokim poziomem witaminy A w ogranizmie
- osoby z bardzo dużym stężeniem lipidów we krwi
Ciąża i karmienie, planowanie ciąży a izotretynoina
Terapia Izotretynoiną bezwzględnie wyklucza ciążę czy karmienie piersią, ze względu na swoje działanie teratogenne. Czyli działa toksycznie na płód lub zarodek i prowadzi do poważnych wad. Jeżeli podejrzewasz, że możesz być w ciąży nie powinnaś przyjmować leku. Może on powodować ciężkie uszkodzenia mózgu, twarzy, ucha, oczu, serca i niektórych gruczołów (grasicy i przytarczyc) płodu. Zwiększa również prawdopodobieństwo poronienia. Działania te mogą wystąpić nawet wówczas, gdy izotretynoina jest przyjmowana tylko przez krótki okres czasu w trakcie ciąży. Podczas przyjmowania leku, jeżeli jesteś aktywna seksualnie koniecznie wybierz metodę antykoncepcji, która będzie dla Ciebie dobra. W trakcie przyjmowania izotretynoiny nie możesz zajść w ciążę oraz do miesiąca od zakończenia przyjmowania leku.
Oddawanie krwi
Nie możesz być również dawcą krwi podczas przyjmowania izotretynoina, ani w ciągu miesiąca po zaprzestaniu przyjmowania. Jeśli krew pacjenta otrzyma kobieta w ciąży, może ona urodzić dziecko z wadami wrodzonymi. Dlatego jest to niezwykle ważne!
Depresja, zaburzenia nastroju a izotretynoina
Lek może wpływać na nastrój. Jeśli kiedykolwiek występowały u Ciebie problemy psychiczne np. depresja, stany lękowe, wahania nastroju, skłonność do agresji, to powinnaś skonsultować to ze swoim lekarzem i kontrolować swój nastrój w trakcie przyjmowania izotretynoiny
Czy mężczyzna starający się o dziecko może przyjmować izotretynoina?
Tak, zawartość doustnych retinoidów w spermie mężczyzn przyjmujących izotretynoinę jest zbyt mała, aby uszkodzić nienarodzone dziecko ich partnerki.
Jakie badania wykonać przed leczeniem izotretynoina?
Przed wprowadzeniem leczenia trądziku najbezpieczniej jest wykonać:
- lipidogram
- próby wątrobowe
- morfologia
- poziom witaminy A
- profil nerkowy
- glukoza
- insulina
Koszt badania poziomu witaminy A jest dość wysoki. Jeżeli w ostatnim czasie nie przyjmowałas/es suplementów diety z wysokimi dawkami witamina A, najprawdopodobniej nie masz hiperwitaminozy (nadmiaru w organizmie).
Jakie zabiegi kosmetologiczne i dermatologiczne można wykonywać podczas leczenia
Funkcjonowanie skóry podczas leczenia izotretynoiną zmienia się. Większość zabiegów typowo przeciwtrądzikowych jest wtedy eliminowana, ale to w dużej mierze zależy od tego jak skóra reaguje na leczenie – twoja kosmetolożka będzie wiedziała co może Ci zaproponować.
Bardzo dobrze sprawdzają się zabiegi nawilżające, regenerujące w trakcie leczenia oraz czasami zabiegi oczyszczające.
Zazwyczaj rezygnuje się z wszelkiego rodzaju kwasów, peelingów medycznych, zabiegów laserowych (również depilacji!), mezoterapii mikroigłowej, mikrodermabrazji, zabiegów z wykorzystaniem retinolu.
Skutki uboczne terapii Izotrertynoiną
Zdecydowanie szczególną ostrożność powinny zachować osoby z depresją, chorobami nerek, wątroby.
Izotretynoina może powodować niepożądane skutki uboczne. To czy się pojawią i w jakim stopniu zależy w głównej mierze od indywidualnych predyspozycji. Są osoby, które leczenie przechodzą bardzo dobrze i nawet suchość skóry im nie dokucza, ale są osoby, które doświadczają dość intensywnie skutki uboczne.
Działania niepożądane izotretynoiny:
- zaburzenia wyników morfologii: niedokrwistość, podwyższone OB, małopłytkowość, nadpłytkowość
- problemu z oczami: zapalenie powiek, zapalenie spojówek, suche oko, podrażnienie oka
- może wpływać stymulująco na pracę wątroby i w efekcie powodować zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych)
- problemy ze skórą: zapalenie warg, zapalenie skóry, suchość skóry, miejscowe złuszczanie się naskórka, świąd, wysypka rumieniowa, nadwrażliwość skóry (ryzyko urazu w wyniku tarcia)
- bóle stawów, bóle mięśni, ból pleców (szczególnie u dzieci i młodzieży)
- bóle głowy
- problemy z górnymi drogami oddechowymi: krwawienie z nosa, suchość błony śluzowej nosa, zapalenie jamy nosowo – gardłowej
- wzrost stężenia cholesterolu
- wzrost stężenia trójglicerydów we krwi
- zwiększenie stężenia glukozy we krwi, krwiomocz
- białkomocz
Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest inny. Każdy ma inną historię, doświadczenia, każdy może posiadać inny rodzaj trądziku. Każdy na leczenie może zareagować inaczej. Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, nie ma zadanie zachęcić lub zniechęcić do konkretnego rodzaju leczenia lub jego braku. Nie kopiuj tych zachowań 1:1 u siebie. Zawsze rozmawiaj ze swoją kosmetolożką i lekarzem prowadzącym.
Artkuł nie stanowi reklam wyrobu leczniczego.
Artykuł nie stanowi porady lekarskiej.