Leczenie trądziku izotretynoiną - czy warto? Jakie badania?

Jak działa izotretynoina? Kiedy decydować się na leczenie Izotretynoiną?

izotretynoina jak dział czy warto stosować Izotretynoina leczenie trądziku na trądzik

Spis treści:

Warto czy nie warto przyjmować Izotretynoinę?

Warto konsultować się z różnymi specjalistami, który będą mogli wypowiedzieć się biorąc pod uwagę swoją profesję. Być może okaże się, że nadal istnieją inne możliwe drogi do pokonania trądziku. A możliwe, że Izotretynoina to ostatnia deska ratunku. Każdy samodzielnie powienien odpowiedzieć sobie na to pytanie biorąc pod uwagę możliwe korzyści i starty. W trakcie leczenia bezwzględnie dbaj o zdrowie i wykonuj regularne wyniki z krwi.

Co to jest Izotretynoina?

Izotretynoina to lek na trądzik, stosowany doustnie, dostępny na receptę. Izotretynoina bez recepty nie jest dostępna. Jest to pochodna witaminy A. Główne wskazanie do stosowania to trądzik guzkowy, skupiony, a przede wszystkim z ryzykiem powstawania blizn. Chociaż często jest przepisywany również w formie doustnej na mało zaawansowane stadia trądziku, w przypadku których inne metody leczenia zawiodły. Izotretynoinę stosuje się u dorosłych i młodzież po okresie dojrzewania po ukończeniu 12 r.ż.

Izotretynoina cena. Ile kosztuje leczenie?

Koszt miesięcznego leczenia będzie się różnił w zależności od czasu trwania przyjmowania konkretnej dawki (a tą dobiera się na podstawie wagi), trwania całego leczenia, ogólnie od zaplanowanego przebiegu terapii. Tutaj sprawa jest bardzo, bardzo indywidualna. Leczenie rozpoczyna się małej dawki 0,5 mg na kilogram masy ciała i następnie ulega zwiększeniu. Osiągając maksymalną dawkę. Po jej przekroczeniu leczenie nie daje już znaczących korzyści.

Jak działa izotretynoina?

Kluczowa w działaniu izotretynoiny jest normalizacja procesu różnicowania komórek gruczołów łojowych. Prościej – chodzi o przywrócenie prawidłowego procesu tworzenia i wzrostu komórek z których zbudowany jest gruczoł łojowy. On też (gruczoł) jest odpowiedzialny za wydzielanie sebum na skórę. Główne działanie polega więc na zahamowaniu wzrostu gruczołów łojowych oraz ograniczeniu ich aktywności. Dzięki temu skóra przestaje nadmiernie produkować sebum, przestają tworzyć się zaskórniki i mikrozaskórniki, z których najczęściej tworzą się kolejno stany zapalne.

Kiedy się decydować na leczenie Izotretynoiną

Leczenie trądziku Izotretynoiną znajduje swoich zwolenników i przeciwników. Jako kosmetolog zajmujący się holistycznym podejściem do problemu skóry trądzikowej doskonale wiem, że często pacjenci leczeni dermatologicznie Izotretynoiną wracają do gabinetu kosmetologicznego z nawrotem trądziku po zakończeniu leczenia. Ale są też i tacy, którym izotretynoina pomaga na stałe. 

Najważniejsze w terapii trądziku jest holistyczne podejście. Zadbanie o prawidłową, zbilansowaną pielęgnację. Wykonanie badań aby wykluczyć inne problemy zdrowotne, które prowokują lub nasilają trądzik. Wprowadzenie celowanej suplementacji, która będzie wspomagać organizm. Ale co raczej ważniejszem zadbanie o żywienie oraz sen! Nie ma zdrowej skóra, której właściciel/ka żywi się głównie cukrami prostymi, tłuszczami trans, nie dba o nawodnienie i sen! A jeżeli jest – to po prostu nie będzie to trwać długo.. 

Wprowadzenie powyższych nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami.

Jak pielęgnować skórę przy izotretynoinie? 

Ze względu na wpływ Izotretynoiny na hamowanie aktywności gruczołów łojowych skóra w trakcie leczenia staje się najczęściej sucha, delikatna. Może również dojść do suchości i podrażnienia na górnej powiece, zapalenia spojówek. 

Skóra w trakcie leczenia będzie inna niż zwykle, dlatego ważne jest aby jej pielęgnacja odpowiadała na aktualne potrzeby. Oczywiście jest to sprawa mocno indywidualna w jakim stopniu skóra zareaguje suchością, ale przedstawiam najważniejsze zasady pielęgnacji skóry podczas leczenia

 1. W trakcie leczenia dbaj o nawilżenie skóry. 
 2. Rano stosuj krem z filtrem aby chronić skórę przed przebarwieniami i fotostarzeniem.
 3. Do mycia używaj łagodnych środków myjących!
 4. Nie wykonuj peelingów!
 5. Pielęgnacja powinna być prosta, bez dodatkowych, drażniących substancji aktywnych, dodatkowych leków stosowanych na skórę bez konsultacji z lekarzem.
 6. Jeżeli masz problem ze spierzchniętymi ustami koniecznie stosuj tłuste pomadki typu Karmex.
 7. Jeżeli pojawił się dyskomfort związany z oczami stosuj krople nawilżające do oczy lub sztuczne łzy.

Podczas terapii Izotretynoiną nie ma potrzeby dorzucać do pielęgnacji kosmetyków seboregulujących, antybakteryjnych, ponieważ sam lek ma takie działanie. Najważniejsze to zadbać o nawilżenie i chronić skórę przed UV. Pielęgnacja powinna być możliwie najbardziej uproszczona i zawierająca tylko podstawowe kosmetyki. 

Podczas stosowania izotretynoiny koniecznie zrezygnuj z:

 • wszelkiego rodzaju peelingów ziarnistych
 • peelingów kwasowych, kosmetykach z kwasami 
 • kosmetyków z retinolem i retinalem
 • płatków złuszczających
 • peelingów enzymatycznych (nie są zakazane, ale najczęściej nie ma potrzeby ich stosowania)
 • depilacji woskiem np. regulacji brwi
 • opalania i korzystania z solarium
 • dodatkowej suplementacji witaminy A, sprawdź również skład kompleksu witaminowego, który przyjmujesz
 • dodatkowych antybiotyków z grupy tetracyklin
 • starań o dziecko

Kto nie powinien przyjmować izotretynoiny:

 • osoby uczulone na izotretynoinę, soję, orzeszki ziemne, 
 • kobiety w ciąży lub karmiące piersią
 • kobiety starające się o dziecko
 • osoby przyjmujące jednocześnie tetracykliny (antybiotyk stosowany m.in. w leczeniu trądziku)
 • osoby z chorobami wątroby (izotretynoina może wpływać stymulująco na pracę wątroby i w efekcie powodować zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych)
 • osoby z wysokim poziomem witaminy A w ogranizmie
 • osoby z bardzo dużym stężeniem lipidów we krwi

Ciąża i karmienie, planowanie ciąży a izotretynoina

Terapia Izotretynoiną bezwzględnie wyklucza ciążę czy karmienie piersią, ze względu na swoje działanie teratogenne. Czyli działa toksycznie na płód lub zarodek i prowadzi do poważnych wad. Jeżeli podejrzewasz, że możesz być w ciąży nie powinnaś przyjmować leku. Może on powodować ciężkie uszkodzenia mózgu, twarzy, ucha, oczu, serca i niektórych gruczołów (grasicy i przytarczyc) płodu. Zwiększa również prawdopodobieństwo poronienia. Działania te mogą wystąpić nawet wówczas, gdy izotretynoina jest przyjmowana tylko przez krótki okres czasu w trakcie ciąży. Podczas przyjmowania leku, jeżeli jesteś aktywna seksualnie koniecznie wybierz metodę antykoncepcji, która będzie dla Ciebie dobra. W trakcie przyjmowania izotretynoiny nie możesz zajść w ciążę oraz do miesiąca od zakończenia przyjmowania leku.

Oddawanie krwi

Nie możesz być  również dawcą krwi podczas przyjmowania izotretynoina, ani w ciągu miesiąca po zaprzestaniu przyjmowania. Jeśli krew pacjenta otrzyma kobieta w ciąży, może ona urodzić dziecko z wadami wrodzonymi. Dlatego jest to niezwykle ważne!

Depresja, zaburzenia nastroju a izotretynoina

Lek może wpływać na nastrój. Jeśli kiedykolwiek występowały u Ciebie  problemy psychiczne np. depresja, stany lękowe, wahania nastroju, skłonność do agresji, to powinnaś skonsultować to ze swoim lekarzem i kontrolować swój nastrój w trakcie przyjmowania izotretynoiny

Czy mężczyzna starający się o dziecko może przyjmować izotretynoina?

Tak, zawartość doustnych retinoidów w spermie mężczyzn przyjmujących izotretynoinę jest zbyt mała, aby uszkodzić nienarodzone dziecko ich partnerki.

Jakie badania wykonać przed leczeniem izotretynoina?

Przed wprowadzeniem leczenia trądziku najbezpieczniej jest wykonać:

 • lipidogram
 • próby wątrobowe
 • morfologia 
 • poziom witaminy A 
 • profil nerkowy
 • glukoza 
 • insulina

Koszt badania poziomu witaminy A jest dość wysoki. Jeżeli w ostatnim czasie nie przyjmowałas/es suplementów diety z wysokimi dawkami witamina A, najprawdopodobniej nie masz hiperwitaminozy (nadmiaru w organizmie). 

Jakie zabiegi kosmetologiczne i dermatologiczne można wykonywać podczas leczenia

Funkcjonowanie skóry podczas leczenia izotretynoiną zmienia się. Większość zabiegów typowo przeciwtrądzikowych jest wtedy eliminowana, ale to w dużej mierze zależy od tego jak skóra reaguje na leczenie – twoja kosmetolożka będzie wiedziała co może Ci zaproponować. 

Bardzo dobrze sprawdzają się zabiegi nawilżające, regenerujące w trakcie leczenia oraz czasami zabiegi oczyszczające. 

Zazwyczaj rezygnuje się z wszelkiego rodzaju kwasów, peelingów medycznych, zabiegów laserowych (również depilacji!), mezoterapii mikroigłowej, mikrodermabrazji, zabiegów z wykorzystaniem retinolu.

Skutki uboczne terapii Izotrertynoiną

Zdecydowanie szczególną ostrożność powinny zachować osoby z depresją, chorobami nerek, wątroby.

Izotretynoina może powodować niepożądane skutki uboczne. To czy się pojawią i w jakim stopniu zależy w głównej mierze od indywidualnych predyspozycji. Są osoby, które leczenie przechodzą bardzo dobrze i nawet suchość skóry im nie dokucza, ale są osoby, które doświadczają dość intensywnie skutki uboczne.

Działania niepożądane izotretynoiny:

 • zaburzenia wyników morfologii: niedokrwistość, podwyższone OB, małopłytkowość, nadpłytkowość
 • problemu z oczami: zapalenie powiek, zapalenie spojówek, suche oko, podrażnienie oka
 • może wpływać stymulująco na pracę wątroby i w efekcie powodować zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych)
 • problemy ze skórą: zapalenie warg, zapalenie skóry, suchość skóry, miejscowe złuszczanie się naskórka, świąd, wysypka rumieniowa, nadwrażliwość skóry (ryzyko urazu w wyniku tarcia)
 • bóle stawów, bóle mięśni, ból pleców (szczególnie u dzieci i młodzieży)
 • bóle głowy
 • problemy z górnymi drogami oddechowymi: krwawienie z nosa, suchość błony śluzowej nosa, zapalenie jamy nosowo – gardłowej
 • wzrost stężenia cholesterolu
 • wzrost stężenia trójglicerydów we krwi
 • zwiększenie stężenia glukozy we krwi, krwiomocz
 • białkomocz

Pamiętaj jednak, że każdy z nas jest inny. Każdy ma inną historię, doświadczenia, każdy może posiadać inny rodzaj trądziku. Każdy na leczenie może zareagować inaczej. Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, nie ma zadanie zachęcić lub zniechęcić do konkretnego rodzaju leczenia lub jego braku. Nie kopiuj tych zachowań 1:1 u siebie. Zawsze rozmawiaj ze swoją kosmetolożką i lekarzem prowadzącym. 

Artkuł nie stanowi reklam wyrobu leczniczego.
Artykuł nie stanowi porady lekarskiej.

Czy domowe sposoby na pryszcza są warte zachodu?

Domowe sposoby na pryszcza są często pierwszym kołem ratunkowym. Domowych specyfików nie brakuje, a często są one skomponowane ze składników, które znajdziesz w kuchennych szafkach.  Czy warto? Czy te działania faktycznie poprawią wygląd skóry? Oraz co chyba najważniejsze – czy ich stosowanie niesie ze sobą jakieś zagrożenia? 

Po pierwsze przygotuj się, po drugie zapobiegaj, po trzecie nie eksperymentuj!

 1. Przygotuj się na niespodzianki, aby następnym razem nie szukać cudownych Internetowych sposobów na pryszcze. Zaopatrz się w
 2. Zapobiegaj! Zadbaj o codzienne:
  • delikatne oczyszczanie
  • antyoksydacje
  • SPF
  • nawilżanie
 3. Nie eksperymentuj na swojej skórze z „cudownymi” sposobami z Internetu. Bardzo łatwo o dodatkowe podrażnienie i wzmożenie stanu zapalnego. Unikaj:
  1. pasty do zębów
  2. sody oczyszczone
  3. soku z cytryny

Czy wiesz jak skutecznie łagodzić trądzik?

Maść cynkowa czyli szybki domowy sposób na wysuszanie pryszczy

Popularność maści cynkowej jest tak ogromna, że słyszał o niej niemal każdy, kto choć raz w życiu chciał szybko pozbyć się pryszcza. Gęsta, biała maść o specyficznej “piaskowej” konsystencji, kojarzona jako domowa, punktowa maseczka na pryszcze.

Główne zadanie maści to wysuszanie niedoskonałości. Produkty wysuszające – nie tylko pasta cynkowa – nie działają selektywnie. Działają na całą powierzchnię, na którą te produkty nakładamy. Długotrwałe wysuszanie daje skórze sygnał do zwiększenia produkcji łoju, w efekcie nasila się powstawanie nowych zmian. Wysuszanie zmian trądzikowych nie przynosi więc takich efektów jakich się najczęściej spodziewamy.  W przypadku maści cynkowej, której konsystencja jest dość gęsta i treściwa musisz brać również pod uwagę możliwość przyczynienia się do blokowania gruczołu łojowego, a tego w przypadku trądziku powinnaś unikać jak ognia.

Maść cynkowa może delikatnie podsuszyć pryszcza, ale powinna być stosowana miejscowo i przez krótki okres czasu. Główny składnik to tlenek cynku. I tutaj muszę przyznać, że związki cynku w kosmetykach dla skóry trądzikowej są pożądane. Potrafią trzymać w ryzach skóry tłuste lub mieszane w stronę tłustych. Odpowiednio wkomponowane w receptury kosmetyczne wspomagają pracę skóry, działają regulująco i przyczyniają się do poprawy jej wyglądu.

Podsumowując pasta cynkowa może się sprawdzić w przypadku pojedynczego incydentu, dla skóry na ogół bezproblemowej. 

Domowe maseczki oczyszczające

Przenikalność przeznaskórkowa zdrowej skóry jest naprawdę ograniczona! Byłoby idealnie gdyby wszystkie obietnice marketingowe dotyczące przenikalności składników nakładanych na skórę były prawdziwe. 

Zanim powstanie kosmetyk , zostaje opracowana receptura kosmetyczna, czyli przepis, wedle którego kosmetyk zostanie skomponowany. Składniki są dobierane do receptury biorąc pod uwagę ich właściwości, skuteczność, stężenie czy też relację z innymi składnikami. Bardziej zaawansowane, receptury zawierają technologię przenikania, dobór wielkości cząsteczek, zaawansowane składniki aktywne, nad którymi latami trwają prace badawcze. Wszystko po to aby receptura oprócz posiadania samych w sobie składników o określonych właściwościach, była skuteczna w kontekście przenikania głębiej niż poziom naskórka. 

W obliczu tych zaawansowanych i kosztownych procedur maseczki wykonywane w domu tracą swój blask i chwałę. W kontekście wyzwań jakie zapewnia nam skóra mogą co najwyżej poprawić nawilżenie i gładkość naskórka.

Maseczki wykonywane w domu mogą przynieść sporo radości. Wykonasz je z podstawowych produktów takich jak jogurt naturalny, płatki owsiane, jajko, miód, soda czy sok z cytryny. Wystarczy dodać, wymieszać nałożyć i oddać się chwili..

Tego typu maseczki są tanie, łatwe w przygotowaniu i co teraz bardzo pożądane – NATURALNE. Do najpopularniejszych należą maseczki na trądzik z drożdży, kurkumy, sody oczyszczonej lub miodu. 

Przeczytaj więcej o tym Jak korzystać z rekomendacji i poleceń na grupach i uniknąć kupowania bubli

Wyciskanie czyli domowy sposób na niechcianego pryszcza

Z każdej strony wszyscy krzyczą “nie wyciskaj”. Po części mają rację! Wyciskanie może prowadzić do powstawania blizn czy nadkażeń bakteryjnych np. gronkowcem. Są jednak sytuacje kiedy bez wyciśnięcia się nie obejdzie. 

Jeżeli na Twojej skórze pojawiają się wypryski z treścią, które pękają po choć dotknięciu, zalecam aby usunąć je przed myciem twarzy. Zapobiega to przenoszeniu zawartości na inne części skóry.

Żeby było jasne nie namawiam do zagorzałego wyciskania pryszczy! Chodzi o usunięcie potencjalnego zagrożenia. Oczywiście stosuj wtedy wzmożone zasady higieniczne. Ręce umyj i zdezynfekuj. Wyciskanie przeprowadź przy pomocy dwóch patyczków do ucha zamiast placów. Wytrzyj miejsce po wyciśnięciu czystym wacikiem a następnie przemyj np. Octaniseptem, a gdy zobaczysz krew natychmiast przestań.

Drugą sytuacją są zaskórniki, ale uwaga nie wszystkie! Tylko i wyłącznie te, które są wyczuwalne pod palcami i posiadają twardą często żółto-brązową, zalegającą treść. Takie zaskórniki często są na skórze przez długi czas, blokując gruczoł łojowy. 

Wyciskanie czarnych wągrów na nosie, brodzie czy czole, które są w poziomie skóry lub delikatnie ponad nią, usuwają problem na chwilę. Nie przynoszą przy tym długofalowych korzyści. Ponadto przy nieumiejętnym wyciskaniu dochodzi do uszkodzenia naskórka, a tutaj już krótka droga do powstania pryszcza. Tak więc na pytanie:

-Czy wągry się wyciska?, odpowiadam

-Nie, ale są od tej reguły wyjątki.

Zdradzę, że praca z zaskórnikami wymaga czasu, odpowiednio skomponowanej i co najważniejsze zrównoważonej pielęgnacji.

Przeczytaj więcej o prawidłowej pielęgnacji.

Podsumowanie

Sposobów na radzenie sobie z pryszczami jest sporo. Mogą to być metody domowe opierające się o własnoręczne wykonywanie maseczek lub kompleksowa pielęgnacja kosmetykami. Jeżeli problem jest poważny powinnaś skorzystać z porady specjalisty. Poza zaciszem domowym możesz skorzystać z pomocy dermatologa, który wdroży leczenie doustne lub miejscowe jeżeli problem jest rozległy. Albo zasięgnąć porady u kosmetologa, który ułoży dla Ciebie plan pielęgnacyjny i pomoże Ci odnaleźć przyczynę Twojego problemu oraz wykona niezbędne zabiegi. 

Najważniejsza zawsze jest prawidłowa pielęgnacja, ponieważ jest to działanie codzienne! Chodzi o to, aby nie prowokować skóry do tworzenia nowych pryszczy, ale również aby regulować jej procesy, takie jak nawilżenie, złuszczanie czy wydzielanie sebum. Oczywiście problem trądziku często jest skomplikowany i złożony z kilku/kilkunastu czynników, które przyczyniają się do jego występowania lub podtrzymania. W wielu przypadkach sama pielęgnacja nie jest wystarczająca, ale jest niezbędna, aby dalsze działania przyniosły efekty. Wiele osób, wzbogaca taka pielęgnację w domowe maseczki czy punktowy produkty redukujący niedoskonałości jak np. maść cynkowa.

Nie polecam traktować maści cynkowej jako panaceum na trądzik, bo jej działanie jest dość mocno ograniczone. Może stanowić punktowe wsparcie dla prawidłowej pielęgnacji domowej. Nie jest to rozwiązanie odpowiednie na dłuższą metę.

Jeżeli lubisz wykonywać domowe mikstury i jest to dla Ciebie relaksujące oczywiście, że możesz to robić. Nie przyniosą one jednak rewelacyjnych efektów.

Lepiej zaopatrz się w kosmetyki na „czarną godzinę”, którymi uratujesz skórę przed wielkim wyjściem. Oczywiście w przypadku pojedynczego „incydentu”, a nie szalejącego trądziku.

Przeczytaj więcej o Kolejności stosowania kosmetyków