Temat dotyczący każdej nastolatki: co to jest trądzik młodzieńczy, ile trwa i jak go zmniejszyć. Poznaj działania, dzięki którym Twoja skóra stanie się znów piękna.
Trądzik młodzieńczy co to tak na prawdę jest?
Jest to przejściowe pogorszenie się stanu Twojej cery. Jest to naturalnie występujące zjawisko, które wynika z dojrzewania Twojego organizmu i “burzy” hormonów. Możesz z powodzeniem ograniczać wypryski i skutecznie je łagodzić.
Trądzik młodzieńczy to głównie:
- czarne kropki na nosie (czyli zaskórniki otwarte)
- białe podskórne grudki (zaskórniki zamknięte)
- “kaszka” czyli duża ilość zaskórników zamkniętych skumulowanych np. na skroniach
- błyszczenie, świecenie się i zwiększona tłustość skóry na czole, nosie i brodzie
- czerwone wypryski wypełnione białą treścią
- czerwone plamki po wypryskach
- szorstkość i nierówność skóry wyczuwalne pod palcami
Kiedy stajesz się kobietą zmianie ulega wiele rzeczy. Między innymi dochodzi do zmian w Twoim układzie hormonalnym. Wiąże się to z dojrzewaniem. Hormony odpowiedzialne za dojrzewanie wpływają również na stan Twojej skóry. Podwyższone stężenie androgenów będzie powodować wzmożoną ilość wydzielanego łoju. Ten z kolei blokuje gruczoły łojowe znajdujące się na skórze i w efekcie tworzą się zaskórniki i wypryski.
Ile trwa trądzik młodzieńczy?
Zwykle kilka lat. Czas jego obecności na Twojej skórze nie powinien przekroczyć 18 r.ż. Pogorszenie stanu Twojej skóry jest związane z okresem dojrzewania płciowego. Wtedy to z okresu dziecięcego zaczynasz wkraczać w dorosłość. Trzeba wspomnieć o tym, że zwykle pojawia się on między 9 a 18 rokiem życia, ale czas jego trwania to 4-5 lat. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. W normalnych warunkach trądzik młodzieńczy mija w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej oraz regulacji stężeń hormonów. Zwykle dojrzewanie płciowe trwa kilka lat, ale nie oznacza to, że przez cały ten okres będziesz mieć kłopoty z cerą. Być może pojawi się on dopiero w pewnym momencie okresu dojrzewania.
Czy powinnaś martwić się trądzikiem młodzieńczym?
Okres dziecięcy charakteryzuje się piękną i nieskazitelną cerą i zapewne zmiany zachodzące na Twojej skórze będą dla Ciebie szokiem. Dojrzewanie, które niesie ze sobą pogorszenie wyglądu skóry jest procesem fizjologicznym, dlatego pojawienie się zaskórników czy wyprysków w tym okresie jest naturalnym zjawiskiem. Nie oznacza to jednak, że powinnaś się w 100% godzić na zły stan Twojej skóry. Mogę śmiało powiedzieć, że masz wpływ na swoją skórę.
Co możesz więc zrobić?
- zbilansować pielęgnację (nie rzucaj się tylko na agresywne środki, działaj również łagodząco)
- zadbaj o zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w zdrowej tłuszcze roślinne
- zminimalizuj (nie wyeliminuj) przetworzone jedzenie (słodycze, sery twarogowe, gotowe dania, fast-foody)
- bądź aktywna
- dbaj o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie
Szalenie ważne jest aby odpowiednio pielęgnować skórę w tym okresie, ponieważ pielęgnacja potrafi wyciszyć skórę, ale również znacznie ją pogorszyć. Nie powinnaś jednak nadmiernie przejmować się pojedynczymi wypryskami czy zaskórnikami, a starać się je zaakceptować.
Pryszcze po okresie dojrzewania.
Jeżeli po okresie dojrzewania Twoja cera nadal pozostawia wiele do życzenia , powinnaś zacząć szukać źródła problemu. Przedłużający się zły stan skóry nie jest naturalnym, fizjologicznym stanem. Przyczyn może być całkiem sporo od niewłaściwego, zbyt agresywnego traktowania skóry, przez przetworzone jedzenia i ogólnie styl życia, aż po zaburzenia hormonalne. Trądzik osób dorosłych coraz częściej jest niestety kontynuacją problemów z wieku młodzieńczego.