5 (nie)oczywistych sposobów na piękną skórę ⋆ Healthy Skin Wrocław

5 (nie)oczywistych sposobów na piękną skórę

Najczęstsze problemy z jakimi spotykam się w gabinecie to bolące pryszcze, czarne zaskórniki, przebarwienia, szczypanie, pieczenie skóry twarzy. Aby skutecznie walczyć z tymi dolegliwościami, konieczne jest poszukiwanie przyczyn takie stanu skóry. Moje klientki nie dowierzają kiedy zaczynam zadawać pytania podczas konsultacji. Zawsze pytam jak śpią, ile piją wody i czy odpoczywają! 

Piękna i zdrowa skóra to nie tylko kosmetyki

Przez dbanie o skórę najczęściej rozumiemy stosowanie kosmetyków. Kupujemy ich na potęgę. Toniki na czarne zaskórniki, hydrolaty redukujące szczypanie i pieczenie skóry, serumy odżywcze, kremy rozświetlające pod oczy, na dzień, na noc, maści na bolące pryszcze, kremy 30+,40+, żele, pianki, mleczka, emulsje. Smarujemy się nimi i czekamy na poprawę. 

A w tym samym czasie notorycznie zarywamy nocki, żywimy się na mieście. W tygodniu pijemy hektolitry kawy, w weekendy spore ilości wina, a jedyną aktywnością jest pośpiech rano do pracy, bo znowu jesteśmy spóźnieni.

Chcesz zauważyć poprawę na swojej skórze? Zacznij się wysypiać

Regeneracja organizmu ma wpływ na stan Twojej skóry. Banał? Tak to banał! Więc dlaczego o tym nie pamiętasz? 

Muszę Cię zmartwić. Skóra podlega bardzo silnie rytmom około dobowym czyli w ciągu dnia następuje maksymalizacja jej ochrony, a w nocy przychodzi czas na naprawę i regenerację. Jeżeli kładziesz się o nieregularnych porach, śpisz 4-5 godzin to nie pozwalasz na regenerację i naprawę komórek organizmu, w tym skóry. Co więcej zaburzasz swój rytm około dobowy.

Lekceważenie snu wpływa również na rozregulowanie wydzielania hormonów: melatoniny i kortyzolu. Melatonina wydzielana w godzinach wieczornych jest najsilniejszym antyoksydantem w naszym organizmie. Czyli odpowiada, że unieszkodliwianie szaleńców (wolnych rodników), które w nadmiernej ilości wpływają na niszczenie naszych komórek (w tym komórek skóry). W trakcie snu nasz organizm ma czas na to aby zająć się REGENERACJĄ i naprawą czyli między innymi: zwiększa produkcję kolagenu, naprawia DNA, zwiększa namnażanie komórek. Jeżeli się nie wysypiasz prowadzisz do nasilenia zmian zapalnych, mniejszej naprawy i większych uszkodzeń skóry.

Cykl około dobowy skóry, który potwierdza bardzo ważna rolę snu dla zdrowia i dobrej kondycji cery.
Metabolomics Highlights: The Importance of Circadian Rhythm in Skin
New insights on the critical role of maintaining the natural rhythm of skin protection and repair.
Nadine Pernodet, PhD, and Paolo Sassone-Corsi, PhD

Czy stres ma wpływ na bolące pryszcze?

Dzięki kortyzolowi budzisz się rano. Jednak przez zaburzony rytm okołodobowy oraz przewlekły stres, kortyzol jest wydzielany w nieodpowiednich porach dnia (wieczorem) lub jest wydzielany nadmiernie. Sytuacje stresowe są nieuniknione. Problem pojawia się kiedy stale żyjesz w napięciu, a utrzymujący się od dłuższego czasu wysoki poziom kortyzolu prowadzi do powstania stanu zapalnego, który nierzadko manifestuje się również na skórze.

Nie powiem Ci “unikaj stresu”, bo to nie rozwiązuje problemu. Znajdź swoje sposoby na jego redukcję. Czy będzie to medytacja, ćwiczenia oddechowe, gorąca, aromatyczna kąpiel czy seks – ważne aby Cię relaksowało.

Czy to co jesz faktycznie ma znaczenie?

Spokojnie dziś nie o czekoladzie, gorących i ostrych posiłkach. Jeżeli masz (przepraszam za wyrażenie) zajebiście drogie, luksusowe auto to tankujesz do niego:

a) najlepsze jakościowo paliwo

b) tanie, podrzędne paliwo, byleby było (aż mi się zrymowało)

Czy dbasz o to aby Twój samochód miał płyn do spryskiwaczy, olej, płyn do chłodnicy? A czy dbasz o to aby Twój organizm miał wszystko to, czego potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania? Odpowiednią ilość kalorii, witamin, minerałów?  Przetworzone jedzenie jest ubogie w składniki odżywcze, a bogate w tłuszcze trans.

Jedną z konsekwencji ich spożywania jest prowokacja do powstawania stanów zapalnych, a skóra trądzikowa bardzo lubi stany zapalne. Co więcej jakość tłuszczy które spożywasz wpływa na konsystencję sebum. Zbyt gęste będzie czopować skórę tworząc zaskórniki. 

Dobre paliwo, nie tylko do auta, ale również dla mikrobów w jelicie

Wiesz, że masz przyjaciół w jelicie? Miliony bakterii, które tylko czekają na dobrej jakości pokarm. Ty jednak dajesz im ciągle przetworzone jedzenie. W efekcie one głodują. W końcu się obrażają.. I robią Ci w jelicie protest..

A tak całkiem serio, mikrobiota jelitowa to bardzo ważny temat, coś rzadko jeszcze poruszany w kontekście kondycji skóry. Brak dbałości o jakość pożywienia wpływa na zmniejszenie różnorodności mikobiologicznej w jelicie, a to prowadzi do szeregu niekorzystnych zmian. Między innymi do wystąpienia stanu zapalnego. Ten będzie powodował stres oksydacyjny (o nim już dziś było – nic dobrego). Następuje więc zaburzenie na osi jelito- mózg- skóra. Nie ma tak, że skóra to tylko skóra, a jelito to tylko jelito. Nasz organizm to mnóstwo zależności i powiązań i należy traktować go jako całość.

Brzuch jak balon po wypiciu szklanki wody, niestrawności, zaparcia, biegunki to najczęstsze objawy ze strony jelit. Mówią o ich nieprawidłowym funkcjonowaniu. Jeżeli jelita mają problem – nie wchłaniają prawidłowo witamin i minerałów, tak potrzebnym skórze. Na przykład cynku, który korzystnie wpływa na przyśpieszenie gojenia się ran. Zapewne miałaś kiedyś bolące pryszcze w okolicach żuchwy, które goiły się wieki.

Pij wodę będziesz wielka! I będziesz miała piękną skórę bez bolących pryszczy

Podczas konsultacji : 
“-Dobrze, przejdźmy więc do nawodnienia. Jak dużo Pani pije?
-Nie no pić to ja piję dużo.
-Dużo czyli ile? Tak mniej więcej 
-Litr dziennie”

Jeżeli byłby to litr wódki to faktycznie byłoby to sporo. Jeżeli mówimy o wodzie, a Ty dodatkowo jesteś aktywna fizycznie, to jest to zdecydowanie za mało. Komórki Twojej skóry potrzebują wody! Nawadnianie organizmu jest zbyt często lekceważone i pomijane. Najczęstszym objawem zbyt małej ilości wody jest ból głowy. Sięgamy więc po tabletki przeciwbólowe, a dodatkowo niszczymy mikrobiotę jelitową. Odpowiednie nawodnienie organizmu to odpowiednie nawodnienie komórek skóry.

Kosmetolog zachęca do pij wody z cytryną w celu nawadniania organizmu

Bolące pryszcze, zaskórniki, trądzik, pieczenie i szczypanie skóry mogą mieć różne podłoża. Zanim jednak zaczniesz stosować leki, kremy i maści, zadbaj o podstawy.

Jak to jest, że szukamy cudownych kapsułek, innowacyjnych sposobów, a nie dbamy o fundamenty? Okazuje się, że podstawowe zaniedbania to norma. Nieustannie szukamy cudownie szybkich sposobów, aby poprawić swój komfort życia. Nie zwracamy uwagi jednak na to, co sami sobie fundujemy. 

To o czym napisałam powyżej to fundamenty. Bez fundamentów nie zbudujesz stabilnej konstrukcji.  Aby uporać się z trądzikiem czy wyeliminować przebarwienia potrzebujesz działania od podstaw. Samo dbanie o pielęgnację i regularne zabiegi nie wystarczą.

Moja praca z klientem polega na holistycznym podejściu. Nie tylko wskazaniu właściwych produktów do pielęgnacji, ale również zwrócenia uwagi na żywienie, sen, czy odpoczynek. Jeżeli oczekujesz, że cudowny krem, tabletka lub suplement sprawi, że będziesz cieszyć się zdrowiem swojej skóry, to przestań się oszukiwać.

Jeżeli nie dbasz o swój odpoczynek, żywienie, aktywność, to dlaczego oczekujesz, że Twój organizm będzie zdrowy? że Twoja skóra będzie wyglądać dobrze? 

Zewsząd słyszymy jedz zdrowo, pij wody, wysypiaj się, unikaj stresu. Ale co to tak naprawdę znaczy? Daj znać czy po przeczytaniu tego artykułu zrozumiałaś, jak ważny jest sen, nawadnianie czy odpoczynek?

Dodaj komentarz

Dlaczego kosmetyki do pielęgnacji to najgorszy możliwy prezent pod choinkę i jak łatwo go zastąpić?

Istnieją zdecydowanie lepsze pomysły na prezent niż kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Sprawdź , dlaczego nie warto kupować kosmetyków na prezent i czym je zastąpić? Jak kupić prezent, który zostanie doceniony i będzie przydatny?

Zestaw kosmetyków do twarzy dla kobiety może wyrządzić więcej szkód niż pożytku 

Jestem kosmetologiem i powiem szczerze, że zaczerwienienie, pieczenie skóry twarzy czy zaskórniki to nierzadko wynik stosowania nietrafionych kosmetyków. Idą święta i czas kupić prezenty. Zestawy kosmetyków wyskakują prawie z lodówki. Ładnie zapakowane, kolorowe, stosunkowo niedrogie, które wydają się być idealnym prezentem. Zdecydowana większość osób nie jest zadowolona z kosmetyków. Nie są jej potrzebne przypadkowe kosmetyki i nijak wpisują się w jej plan pielęgnacji. Oczywiście z dopasowaniem ich do skóry bywa również bardzo różnie.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry to często prezenty od bliskich. Pięknie pachną, są elegancko zapakowane, wyglądają obłędnie, ale nie zawsze są odpowiednie dla rodzaju skóry, a to przecież jest najważniejsze. Kupując kosmetyk na prezent kierujesz się zmysłami, a nie potrzebami skóry osoby, dla której kupujesz podarunek. Nie ma w tym nic złego o ile mówimy o dekoracji do domu czy żywej roślinie. Z kosmetykami jest inaczej. 

Rynek kosmetyczny jest jednym najpotężniejszych. Ilość dostępnych na rynku kosmetyków jest przeogromna. Są to różne produkty – drogie, tanie, skuteczne lub totalne buble. Ale to nie same w sobie kosmetyki powinny wieść prym w pielęgnacji, a potrzeby skóry! 

O potrzebach skóry mogłabym pisać godzinami, ale powiem tylko tylko, że bardzo często samodzielnie mylnie je oceniamy, a co dopiero czyjejś. 

Jakie kosmetyki kupić pod choinką żonie?

Wszystko zależy od tego jaki rodzaj i typ skóry posiada. Najbardziej popularne typy skóry to sucha, tłusta i mieszana – to zna każdy. Gdyby ocena skóry i jej potrzeby była tak prosta nie byłoby tyle osób, które mają z nią problemy. Gdyby kremy faktycznie spełniały swoje funkcje, które producent deklaruje na opakowaniu to świat byłby zdecydowanie piękniejszy. Przy zakupie kosmetyków ważne są oczywiście konsystencja kosmetyku, ale również jego skład. Jeżeli potrafisz ocenić skład, dobrać składniki aktywne i wpasować kosmetyk do czyjejś pielęgnacji to rewelacja. Rzadko kto jednak analizuje w ten sposób zakup kosmetyków na prezent. 

Najgorszy prezent na Boże Narodzenie czyli alergia

Wracając do składów w zależności od potrzeb skóry powinnaś zwrócić uwagę na niezwykle ważną kwestię. Alergie. Możesz o to podpytać, ale wtedy prezent nie będzie już niespodzianką. Co więcej istnieje mnóstwo substancji zawartych w kosmetykach, które nie sprawdzą się w przypadku skóry z trądzikiem, przebarwieniami, podrażnieniem. Skóry tłuste, łojotokowe wymagają nawilżenia, ale bardzo ważna jest tutaj konsystencja – lekka, szybko wchłanialna, najlepiej delikatnie matująca. Jeżeli nie znasz konsystencji i składów kosmetyków, po które sięgasz dla kogoś to istnieje duże prawdopodobieństwo, że prezent będzie bezużyteczny.

Dobre kosmetyki do pielęgnacji, dla osoby, która nie używa kosmetyków

Zdarza się, że kupujesz kosmetyk osobie, która kosmetyków do pielęgnacji twarzy po prostu nie używa. Są osoby które idealnie czują się myjąc twarz wodą, szorując twarz gąbką i smarując kremem Nivea. Istnieją również osoby, które bardzo mocno chcą to zmienić i nieustannie kupują w prezencie kosmetyki. Efekt jest taki, że piękne zestawy prezentowe jak były zapakowane tak są. Stoją i czekają na przeterminowanie. Jeżeli masz w bliskim otoczeniu osobę, która nie lubi nakładać kremów, masek, robić peelingów to kupowanie jej kolejnego świetnego serum nic nie da. Odpuść, albo porozmawiaj i przedstaw zalety pielęgnacji skóry. 

Kosmetyki naturalne, vege, cruelty-free pod choinkę na święta dla dziewczyny

Część dziewczyn wybrało pielęgnację naturalną, znajdą się też fanki polskich marek czy zwolenniczki produktów vege, dlatego kupując kosmetyki na prezent ważne jest aby wiedzieć o takich preferencjach i upodobaniach. Świadoma pielęgnacja skóry to coraz bardziej popularny temat. Jeszcze 10 lat temu nie było czegoś takiego jak plan pielęgnacji. Gabinety były nastawione na masowe wykonywanie zabiegów (chociaż zdecydowana większość nadal jest), a pielęgnacja domowa była zupełnie pomijana. Obecnie doskonale wiemy, że prawidłowa pielęgnacja w domu to podstawa. W związku z tym rośnie grono osób, które świadomie dobierają kosmetyki do pielęgnacji. Możesz podpytać, ale znowu – nie będzie to niespodzianka. A w przypadku braku informacji na ten temat możemy spodziewać się braku entuzjazmu lub co gorsza urazić takim prezentem. 

Najpiękniejszy krem do twarzy na prezent świąteczny to zły pomysł

Drogerie są przepełnione zestawami prezentowymi, stworzonymi właśnie na potrzeby świąt. W dużej mierze są to produkty, które ładnie pachną, ładnie wyglądają… i tyle. Nie niosąc ze sobą pozytywnego działania na skórę, a co więcej mogą również podrażniać dzięki napakowaniu kompozycjami zapachowymi. Marketing (nie tylko) świąteczny sprytnie wykorzystuje właśnie to, że kupujemy oczami. Im piękniejsze opakowanie tym większa szansa na zakup. Ale czy naprawdę opakowanie, które wyrzucamy jest tak ważne? Czy raczej sam w sobie kosmetyki i jego właściwości?

Co kupić żonie, siostrze, mamie pod choinkę zamiast kosmetyków? 

Niebanalne, oryginalne pomysł na prezent pod choinkę z gestem. Zakup prezentów co roku przyprawia o zawrót głowy. Z jednej strony chcemy obdarować bliską osobę czymś użytecznym/przydatnym, a z drugiej pomysły zaczynają się kończyć. Spokojnie są na to sposoby.

Prezent dla dziewczyny, która kocha kosmetyki do pielęgnacji twarzy.

Kocha nakładać sera, maski, kremy. Interesuje się pielęgnacją twarzy, podgląda na Instagramie recenzje nowych produktów. Ona z pewnością ma listę kosmetyków, które chciałaby przetestować. Możesz po prostu zapytać jej, co konkretnego ma na liście. Jeżeli jednak chcesz zrobić jej niespodziankę to zamiast kupować przypadkowy zestaw kosmetyków do pielęgnacji twarzy możesz podarować jej bon podarunkowy do drogerii w której kupuje najczęściej. Z pewnością wywoła uśmiech na jej twarzy, bo będzie mogła zaopatrzyć się w kosmetyki, które od pewnego czasu chodzą jej po głowie. 

Prezent pod choinkę dla kobiety, która ma problemy ze skórą.

Trądzik czy przebarwienia to obecnie dość powszechne problemy kobiet. Najczęściej walka  z problemem na skórze zaczyna się w domu. Właśnie od pielęgnacji – kwasy, sera, kremy. Jeżeli Twoja bliska osoba zmaga się niedoskonałościami od pewnego czasu i lubi eksperymentować w domu – również sprawdzi się bon podarunkowy do drogerii. Z pewnością ma w zanadrzu kosmetyki, które mogą jej potencjalnie pomóc.

Jeżeli jednak niedoskonałości ma już od dłuższego czasu, powoli traci nadzieję, bo nie widzi poprawy swojej skóry to kup jej voucher na konsultację do specjalisty w tej dziedzinie czyli kosmetologa. 

Poszukaj w swojej okolicy kosmetologa, który specjalizuje się w rozwiązywaniu właśnie takich problemów. Ważne aby nie był to salon urody, który oferuje tylko zabiegi czy 15 minutowe konsultacje. Niedoskonałości na skórze to problem złożony. Same zabiegi to 10% sukcesu. Ważne jest szukanie przyczyn takiego stanu skóry czyli holistyczne podejście. Takie podejście znajdziesz w Healthy Skin. Jeżeli Twoja kobieta, siostra, mama czy przyjaciółka posiada problemy skórne, które pomimo podejmowanych prób nie ustąpiły to voucher podarunkowy na konsultację do kosmetologa przyniesie nie tylko radość, ale i nadzieję. A święta właśnie po to są.

Mam nadzieję, że w tym roku pod Twoją choinką będzie zdecydowanie mniej nietrafionych prezentów, w tym zestawów do pielęgnacji twarzy. Oby prezenty przyniosły Ci radość i uśmiech, a jeżeli chcesz kupić voucher podarunkowy na konsultację do mnie tu zostawiam Ci więcej informacji poniżej. 

Jak kupić Voucher na konsultację?

Tutaj sprawdzisz jak wygląda konsultacja